Funkce uživatele
Moje oblíbené nemovitosti Moje filtry Upravit profil Vložit inzerát Dotazy
Region

5 největších chyb při prodeji nemovitosti

Mnoha chybám se vám při prodeji nemovitosti podaří vyhnout tím, že proces prodeje budete konzultovat se svým realitním makléřem. Jaké jsou nejčastější chyby při prodeji nemovitostí?

26. 9. 2014, Markéta Mazancová
5 největších chyb při prodeji nemovitosti

1. Nepřipravenost nemovitosti

Ať už pro účel nafocení, tak pro samotné prohlídky, by byt či dům měl vypadat co možná nejlépe. Je dobré se řídit dvěma pravidly:
  • Ukliďte tak, jako jste nikdy uklizeno neměli. Pokud v nemovitosti bydlíte, může být těžké permanentní pořádek udržet. Proto je dobré směřovat prohlídky například na jeden den v týdnu, kdy může proběhnout i více prohlídek za sebou. Vždy je lepší prohlídku odložit, než ukazovat nemovitost nepřipravenou.
  • Dbejte na to, aby dům nebyl plný drobných poruch. Většina rozbitých věcí mohou být banality a nemusí být těžké je opravit. Nicméně v součtu mohou působit dojmem, že všechno v domě se rozpadá, a spousta poruch teprve bude opravena. Opravte tedy všechno, co jde, a co není nad rentabilní rámec investice.

2. Nepřipravenost podkladů

Mějte všechny potřebné dokumenty připravené. Zde je několik tipů, které byste mohli opomenout a které budou zájemce rozhodně zajímat:

Prodáváte družstevní byt

  • Zjistěte na Družstvu, zda lze byt převést do osobního vlastnictví.
  • Zjistěte na Družstvu, jaká je na bytě anuita.
  • Zjistěte na Družstvu, jaká je výše půjčky, kterou družstvo na dům má (bývá například na rekonstrukci společných prostor, výměnu oken či na zateplení).

Prodáváte dům, pozemek, či byt v osobním vlastnictví

  • Ověřte si v katastru nemovitostí, jaká věcná břemena a zástavní práva na nemovitosti váznou. Možná budete sami překvapeni, co zjistíte. V mnoha případech se jedná pouze o administrativní záležitost, kterou lze včasným jednáním odstranit. Či zjistíte, že toto věcné břemeno - např. věcné břemeno chůze a jízdy není žádnou závadou. Nicméně je k nezaplacení vědět, o co se vlastně jedná.

Prodáváte pozemek

  • Pokud je pozemek stavební, obstarejte si na obecním úřadu všechna potvrzení písemně. Především pak dokument, který bude deklarovat, že na pozemku se opravdu dá stavět.
  • Zjistěte, kudy přesně vedou inženýrské sítě - tedy elektřina, kanalizace, vodovod, případně plynovod. Případně za jakých podmínek bude možné napojit se na sítě.

3. Chybná prezentace

Pokud svěříte prodej kvalitní realitní kanceláři, měla by se o prezentaci postarat a zviditelnit nemovitost jak nejvíce lze. V dnešní době je třeba klást důraz především na prezentaci pomocí internetu. Abyste měli nemovitost řádně 'proinzerovanou,' neměl by být vynechán ani jeden důležitý realitní server. Řekněme, že pro každou lokalitu je těch významných serverů něco kolem 10. Není to tedy malé číslo. Inzerce na některých portálech je sice drahá, ale může vám pomoci získat za vaši nemovitost co možná nejvíce peněz.

Další důležitou věcí je nejen to, kde nemovitost prezentujete, ale i jakým způsobem. Velké procento úspěšnosti závisí na kvalitě fotografií a věcném obsahu doprovodného textu. Nafocení nemovitosti je třeba věnovat dostatek času, neboť je jedním z klíčových bodů.

Nelze opomíjet ani lokální reklamu, tedy např. označení nemovitosti nápisem NA PRODEJ s telefonním číslem. Realitní kancelář to ovšem udělá za vás včetně umístění svého loga a případně i kontaktního sídla - adresy. 

4. Stanovení příliš vysoké ceny

Mnoho lidí, kteří začnou prodávat svoji nemovitost, volí ne úplně šťastnou cestu cenové politiky. Na začátku cenu velmi nadsadí a postupně zlevňují. Ale každá sleva, zvláště u nemovitostí, je podezřelá. Čím více a déle jsou slevy realizovány, tím více hrozí nebezpečí, že nemovitost se nakonec neprodá ani za takovou cenu, jaká by byla, kdyby se od začátku nastavila správně.

5. Osobní vztah k nemovitosti

I pokud všechny výše zmíněné chyby budou odstraněny, může nastat ještě jedna překážka. S domem, v němž majitel vyrůstal a prožil v něm celý život, může být těžké se rozloučit. Ať už je důvod prodeje jakýkoliv. Pokud přijdou potencionální zájemci na prohlídku a uvidí, že celý dům je protkán vzpomínkami, a majitel bude svou silnou citovou vazbu prezentovat, mohou se zájemci cítit jako vetřelci a nebudou si moci představit, že toto by mohl být právě jejich budoucí domov. 

Proto je třeba před prodejem nemovitost co nejvíce odosobnit a smířit se s faktem, že nemovitost již není vašim domovem, ale pouze nemovitostí na prodej, za níž chcete utržit co možná nejvíce peněz.

Zdroj: www.ČESKÉREALITY.cz, www.shutterstock.com