37 955 aktuálních nabídek
od 867 realitních kanceláří a soukromníků

5 věcí, které se vyplatí zjistit před koupí pozemku

Datum vydání: 17.10.2016 | redakce

Chystáte se koupit pozemek , na kterém si postavíte svůj dům snů? Předtím, než podepíšete kupní smlouvu, si zjistěte všechny informace, které by vám v budoucnu mohly zbytečně komplikovat život. Vybrali jsme pro vás 5 otázek, na které je dobré najít odpovědi dříve, než se definitivně rozhodnete ke koupi pozemku.

Pozemek u lesa

1. Nemá pozemek na prodej věcné břemeno?

Tato otázka by rozhodně neměla chybět na seznamu dotazů pro vašeho realitního makléře, který se o prodej pozemku stará. Pokud vše řešíte sami, tak se ptejte přímo majitele nemovitosti. Věcné břemeno může být ve prospěch nejen fyzické, nebo právnické osoby, ale také ve prospěch státu.

2. Dostanete na pozemku stavební povolení?

Pozor, ne všechny pozemky na prodej jsou určené pro stavbu. U některých najdete například označení jako půdní fond nebo nezastavitelné území. V lepším případě vás bude stát mnoho sil u daného pozemku změnit jeho účel, v horším případě to nepůjde vůbec.

3. Není v dané lokalitě vyhlášené zvláštní omezení?

To, že má váš pozemek stavební charakter, ještě neznamená, že můžete začít vesele stavět. Některé pozemky na prodej mají totiž zvláštní podmínky. A ty se musí dodržovat. Jedná se například o výšku domů, typ střech atd. Všechny tyto informace lehce dohledáte v místní vyhlášce.
Novostavba

4. Budete mít k pozemku příjezdovou cestu?

Příjezdová cesta je potřeba a hlavně vždy bude. V případě, že panují okolo tohoto tématu nevyjasněné poměry, rychle je vyřešte. Toto může být opravdu zásadní problém.

5. Není pozemek v exekuci?

Pokud vypadá některý pozemek na prodej neobvykle výhodně, je to signál k pátrání. Dohledejte, zda se majitel nemovitosti nenachází v konkurzním řízení, nebo na něj není uvalena exekuce.

Pokud jste se rozhodli ke koupi pozemků, čeká vás mnoho nástrah. Buďte zvídaví a na vše se ptejte. Na otázky vám odpoví váš realitní makléř nebo se informací dopátráte na úřadech, které se danou problematikou zabývají.
prodej, pozemku, koupě, pozemku, stavební, parcela, parcely
TOPlist