55 868 aktuálních nabídek
od 926 realitních kanceláří a soukromníků
Dražební společnost MORAVA, s.r.o. nabízí

Prodej Ostatních komerčních prostor 2400 m²

Velké náměstí, Kroměříž

prohlídka
video
Fotky 21
32 000 000 Kč
Vyvolávací cena dražby

Základní údaje

Datum vložení 3. května 2022 ID nemovitosti 1372-xxx-2152995455
Plocha pozemku 1 459 m² Užitná plocha 2 400 m²
Plocha zastavěná 1 459 m² Energetiká náročnost G - Mimořádně nehospodárná (i)
Dopravní spojení Autobus, Vlak, Silnice, Dálnice Elektřina 230 V
Kanalizace Veřejná kanalizace Zdroje vody Veřejný vodovod
Konstrukce Zděná Ochrany omezení Historické centrum, památková zona
Příjezdy Dlažba Vlastnictví soukromé
Stav objektu Dobrý

Popis nemovitosti

Výstavný měšťanský dům, obsahující hlavní dvoupatrový trakt se sgrafitovou výzdobou, dále nižší trakt nádvorní a další obrácený do ulice Pilařovy. Hlavní průčelí má v přízemí podloubí a kamennou desku s Lichtenštejnským znakem. Objekt tzv. regentského domu prošel složitým stavebním vývojem od renesanční stavební fáze původně dvou samostatných objektů. V průběhu 17. století došlo patrně ke sjednocení objektů, jak ukazuje umístění deskové erbovní kartuše biskupa Karla z Lichtenštejnu-Kasterlkornu, knížete střední Evropy z roku 1665, nad druhou arkádou zprava.

Dům č.p. 39 patří svou dispozicí i průčelní fasádou k nejlépe dochovaným historickým domům v Kroměříži. Dům si uchoval původní vrcholnou a pozdně renesanční přízemní dispozici zejména předního křídla do náměstí s kvalitními místy datovanými prvky kamenických ostění, většinou však z období stavebních úprav mezi lety 1652–1667. Pravé křídlo a zadní trakt do ulice Pilařovy jsou vesměs až raně a vrcholně barokní novostavby. Významnou uměleckou kvalitou vyniká dochovaná raně renesanční fasáda původně pravého domu.

Objekt je situován v historickém centru města Kroměříž na Velkém náměstí č.p. 39 v sousedství Arcibiskupského zámku postaveného ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecké zahrady. Společně s Květnou zahradou se jedná o nejvýznamnější památky Kroměříže a patří ke klenotům Moravy. Celý komplex byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V bezprostředním okolí se nachází velké množství kulturních památek a veškerá občanská vybavenost. Město Kroměříž se nachází asi 20 km severozápadně od města Zlín a asi 225 km východně od Prahy.

Stavba je součástí parc. č. St. 265 o celkové výměře 1459 m2, v KN veden jako zastavěná plocha a nádvoří. Původní zástavba je pravděpodobně z 15. století, objekt cca z konce 17. století, byl postupně dostavován a upravován. Poslední přestavby proběhly asi v 60. letech minulého století, kdy byly v objektu směrem k náměstí zřízeny kancelářské a prodejní prostory, ostatní části byly upraveny na byty ve správě tehdejšího OPBH. V současnosti jsou prostory objektu užívány ke stejným účelům, část bytů je prázdná, prostory v I. NP slouží jako kanceláře dvěma spolkům.

Jedná se o čtyřpodlažní objekt s jedním podzemním a třemi nadzemními podlažími, sedlovou střechou a půdním prostorem.

Po pravé straně vstupní příčné chodby společné prostory využívané charitní organizací a Českou unií neslyšících. Po levé straně chodby schodiště do nadzemních podlaží, dále volné kanceláře muzea v a vstup do I. PP. Ve dvoře po pravé straně prostory charity a venkovní schodiště do II. NP dvorní části. Ve II. NP a III. NP uličního traktu jsou samostatné bytové jednotky stejně jako po obou stranách II. NP dvorního traktu.

Součástí objektu jsou pouze zpevněné plochy ve dvoře a přípojky inženýrských sítí. V místě je možnost napojení na všechny inženýrské sítě, město Kroměříž má kompletní infrastrukturu.

Poloha na mapě

Dojezdová vzdálenost

Velké náměstí, Kroměříž
0 km (0 min)

Nemovitost nabízí

 Petra Menšíková
Petra Menšíková
Kontaktovat prodejce
Dražební společnost MORAVA, s.r.o.
Reklama
TOPlist