38 368 aktuálních nabídek
od 878 realitních kanceláří a soukromníků
Dumrealit.cz - Pobočky po celé ČR nabízí

Prodej chalupy 250 m²

Liderovice, Chotoviny (okres Tábor)

16 190 000 Kč
Usedlost s pozemky se nabízí jako celek.

Základní údaje

Datum vložení 7. září 2021 ID nemovitosti 1330867
Plocha celková 22 782 m² Plocha pozemku 22 782 m²
Užitná plocha 250 m² Plocha zastavěná 250 m²
Energetiká náročnost G - Mimořádně nehospodárná Vlastnictví soukromé
Stav objektu K rekonstrukci

Popis nemovitosti

Dumrealit.cz Vám zprostředkuje prodej středověké usedlosti bývalého vodního mlýna obklopené velkou zahradou, vzrostlým lesem, čistým potokem a panenskými lukami.

Bohatá historie mlýna je zdokumentována zpětně až do 16 století, kdy se historické prameny zmiňují o prvním majiteli mlýna panu Jindřichu Lapáčkovi již z roku 1565. Dnešní podoba usedlosti sestává ze samotné podsklepené budovy mlýna s obyvatelnou dvojpodlažní částí, dále z větší stodoly, obyvatelného skladu s verandou, z menšího domku na nářadí, a ze samostatného sklepa zapuštěného ve skále, použitelného třeba k uchovávání vína.

Po čtyři století tu celé generace mlynářských rodů mlely mouku. Ve svých nejlepších letech poskytoval mlýn poctivou obživu postupně rodinám Lapáčků, Vodáků, Mrzenů, Brederů, Farů, Kotašků, Cikhartů, Dvořáků a Halamů a teprve až výměrem VIII/1-515.33-1952 ze 4. března 1952 bylo poslednímu mlynáři na Lapáčkově mlýně v Liderovicích čp.15 Jiřímu Halamovi nařízeno vrátit živnostenský list s odůvodněním, že více než 6 měsíců neprovozuje svoji živnost. Marná byla snaha mlynáře se odvolat, KNV v Českých Budějovicích odvolání zamítl. Mlýnská technologie byla demontována a náhon ke kolu byl zasypán. Pozemky však zůstaly pohromadě a je tak možné jeho obnovení.

Pozemky, které k usedlosti přiléhají, mají rozlohu více než 22 000 čtverečných metrů, část z nich je dosud registrována jako vodní plocha (rybník) a je tak možné její obnovení. Pozemky prochází asfaltová cesta, kolem níž jsou viditelné pozůstatky náhonu. Za ním pak je zahrada, louky a na jejich druhé straně se vine čistý Košínský potok, který tvoří přirozenou hranici pozemků od západu. Od severovýchodu je usedlost zas chráněna vysokou, strmou strání se vzrostlým, hustým lesem, který je také její součástí. Díky svému zapuštění pod zalesněnou stráň je usedlost někdejšího Lapáčkova mlýna ještě i dnes oázou zelené přírody, klidu a samoty. Do civilizace odtud však přesto není příliš daleko: za vzrostlým lesem a širokým kopcem se místní silnička napojuje na hlavní dopravní tepnu z Prahy do Tábora a Českých Budějovic. V těsné blízkosti mlýna vede také cyklostezka a křižovatka oblíbených turistických cest.

Budovy mlýna i hospodářská stavení si zasluhují poctivou rekonstrukci, když ta poslední z roku 2005 zůstala nedokončená. Není však mnoho podobně malebných míst, která by otevírala tak široký prostor pro fantazii i pro tolik možných využití: od běžné větší chalupy přes výletní restauraci s ubytováním, ranč pro chov koní či loveckou chatu až třeba po malou vodní a sluneční elektrárnu. Jisté je jen to, že pro své další plné využití potřebuje usedlost energického, nápaditého hospodáře s jasnou vizí a s pevným finančním i rodinným zázemím.

Že vás na tom cosi zaujalo? Tak neváhejte a zavolejte nám ihned, taková příležitost se totiž často nepotká! Ev. číslo: 635977. Bližší informace Vám sdělí Michal Čevela, 602 517 990, cevela@dumrealit.cz

Poloha na mapě

Dojezdová vzdálenost

Liderovice, Chotoviny (okres Tábor)
0 km (0 min)

Nemovitost nabízí

 Michal Čevela
Michal Čevela
Kontaktovat prodejce
Dumrealit.cz - Pobočky po celé ČR
Reklama
TOPlist