Vstávejte do každého nového dne příjemně naladěni – stačí si správně zařídit ložnici. Nezáleží na tom, zda spíte v nejmenším pokoji v domě či zda můžete u postele tancovat, naše rady využije každý.
Zařízení ložnice je na první pohled jednoduché – postel, noční stolky s digitálními budíky, skříň a hotovo. Jenže kam postel postavit? A kam umístit velikou šatní skříň? Může být v ložnici i pracovní nebo toaletní koutek? Projděte si naše rady, které vám pomohou se v zařizování ložnice lépe orientovat.
Před začátkem vymýšlení a navrhování si celou místnost přeměřte a vytvořte si nákres v menším měřítku. Stejným způsobem můžete nakreslit a vystřihnout i rozměry velkého nábytku z ptačí perspektivy a ložnici přestavovat do dokonalé podoby bez námahy.
Rozmyslete si také barvy, do kterých budete svou ložnici ladit. Doporučují se světlé, nepříliš křiklavé a nerušivé tóny – bílá, světle hnědá či teplé pastelové odstíny. Čím větší je kus nábytku, tím méně výrazný design by měl mít. Barevnější či sytější zbarvení se pak hodí pro dekorace a drobnější zařízení.
Postel vybírejte s ohledem na kvalitu a zdravotní benefity roštu a matrace. Ideálně by měla být umístěná čelem ke zdi a snadno přístupná z obou stran (alespoň 90cm odstup). Většině lidí se spí lépe, když mohou z postele vidět přímo na dveře. V malé ložnici lze postel umístit do rohu – dejte si však pozor, ať nezakrývá topení a není čelem k venkovní, tedy chladnější zdi domu.
Stolky u čela postele využijete třeba na postavení lampičky, klasického nebo digitálního budíku, jako místo k nabíjení telefonu či odložení rozečtených knížek. Promyslete si svou večerní rutinu a podle individuálních potřeb vyberte správnou velikost stolku.
Tip navíc: Pokud bude mít noční stolek zásuvku, snadno skryjete drobný provozní nepořádek a ložnice bude vypadat vždy uklizeně.
Pokud chcete mít v ložnici i pracovní nebo jiný kout, pokuste se jej opticky oddělit například paravánem, květinovou zástěnou, závěsy či kusovým kobercem na zemi. Definovaný prostor vám pomůže k lepšímu soustředění i k oddělení různých účelů místnosti.
Solitérní vysoké šatníky postavte do rohu místnosti nebo podél zdi, která se nachází za otevřenými dveřmi pokoje, nižší komody pak klidně umístěte k ostatním stěnám. Dosáhnete tak vzdušnějšího dojmu a vyhnete se optickému narušení prostoru. Pro přístup ke skříni s posuvnými dveřmi stačí menší odstup od dalšího nábytku, u klasického otevírání však počítejte se širší uličkou.
Tip navíc: Dbejte na to, aby byl prostor od dveří k oknu co nejprázdnější. Místnost si pak zachová harmoničtější a urovnanější ráz. Navíc podle učení feng-šuej právě tudy proudí životadárná energie.
Jakmile máte umístěn základní nábytek, můžete se pustit do zvelebování svého relaxačního útočiště. Zaměřte se nejen na poličky, polštářky, koberečky, zrcadla či obrazy, ale hlavně na osvětlení místnosti a stínicí techniku do oken. S centrálním stropním svítidlem pořiďte také relaxační lampy, abyste mohli celý prostor podle nálady a potřeb různorodě osvětlit. Na okna pak instalujte žaluzie nebo světlo nepropustné závěsy, jež vám poskytnou dostatek soukromí i tmy. Aby byla ložnice opravdovým rájem, udržujte ji uklizenou a bez zbytečností – urovnaný a vyvážený prostor vás každé ráno odmění optimistickým startem.