1. Rychlost
Toto je velice individuální záležitost, neboť hodně záleží na situaci. Většina subjektů reaguje na současnou situaci. Pokud na nemovitosti váznou právní vady, jako je například exekuce nebo zástavní právo smluvní (nejčastěji zřízené bankou), postupuje se tak, že nejprve jsou tyto dluhy zaplaceny. Tedy jako první se vyřeší záležitosti, které jsou tíživé.
2. částka, jakou za vykoupenou nemovitost dostanete
Velice subjektivní je tvrzení, že za vykoupenou nemovitost dostanete 70%, 80% či 90% z tržní ceny.
Jako první je třeba si ujasnit, z které částky se tato procenta počítají. Obecně se za tržní cenu považuje nejvyšší možná částka, jakou je kupující ochoten zaplatit. Poměrně snadno se tato částka dá odhadnout u bytů, kde se podle ceny za metr čtvereční a dalších informací dá poměrně snadno stanovit, za kolik by bylo možné byt prodat.
Horší je to u atypických nemovitostí, nebo některého typu rodinných domů.
Je třeba si uvědomit, že tržní cena se nerovná nabídkové ceně nemovitostí na internetu. Pokud chcete opravdu znát tržní cenu, můžete:
- Oslovit odborného odhadce, který vám na nemovitost zpracuje tržní posudek. Nicméně tato metoda je zdlouhavá (trvá 1-2 týdny) a stojí peníze.
- Oslovit nezávislou realitní kancelář, která vám pravděpodobnou tržní cenu sdělí. A to na základě porovnání s podobnými nemovitostmi, které byly v nedávné době prodány.
- Od nabídkových cen na internetu odečíst přibližně 20% a získáte reálnou tržní cenu, s čímž pak svou nemovitost můžete porovnat.
Řekněme, že tedy již tušíte, jaká je reálná tržní cena. A teď počítejme:
Například Váš byt, který potřebujete rychle prodat, má tržní hodnotu 1 000 000,-Kč.
Vykupující subjekt si započítá přibližně 200 000,-Kč zisk za své služby. Tedy za rychlé jednání, platbu v hotovosti a rizikovost obchodu. Kupující, který do takového obchodu jde, vám sice pomůže vyřešit vaše problémy, ale samozřejmě, protože je obchodník, má dobře spočítané, aby na tom vydělal.
Další položku, která musí být započítána, je daň z převodu nemovitosti - a to hned dvakrát. Neboť jednou se bude hradit v momentě, kdy budete nemovitost prodávat vy a podruhé, když ji kupující bude prodávat dál. V případě bytu za 1 mil.korun se jedná přibližně o 2x40 000,-Kč, tj. 80 000,-Kč.
Další položkou jsou služby realitní kanceláře (pokud vykupujícím kancelář přímo není), provize realitní kanceláře se pohybuje od 2 do 10%. Pro naše potřeby počítejme částku 50 000,-Kč - v níž jsou započítány i náklady na právní úkony.
Pokud to sečteme, aby se to vykupujícímu vyplatilo: 1 000 000,-Kč - 200 000,-Kč - 80 000,-Kč - 50 000,-Kč = 670 000,-Kč.
670 000,-Kč je částka, za jakou by se obchod kupujícímu vyplatil. To znamená, za svoji nemovitost byste dostali 67% tržní ceny nemovitosti.
Obecně je známo, že za nemovitost prodávanou výkupem dostanete 60-70% tržní ceny nemovitosti, což s naším výpočtem souhlasí.