Klesající úrokové sazby významnou měrou pomáhají ke stále lepší dostupnosti vlastnického bydlení, která je v tuto chvíli na nejlepší úrovni v historii. Lidé, kteří si pořizují bydlení na hypotéku, v tuto chvíli na měsíční splátku již vynaloží méně než 1/3 svého měsíčního příjmu.
Paní Renée Zedníčková se pohybuje v oblasti realit už deset let a dnes je spolu se svou dcerou majitelkou jedné z nejlepších realitních kanceláří EVROPA v západočeském regionu. Žen, které by vlastnily realitní kancelář, v Čechách opravdu není mnoho. „Pro nás je naše podnikání každodenní výzva a baví nás,“ říká paní Zedníčková. „Když jsme s EVROPA realitní kanceláří začínaly, majitel značky pan Michal Macek nejprve ve vedení ženu, natož ženy, nechtěl. Na prvním ročním meetingu ale musel změnit názor a uznat, že jsme nejlepší.“
Z aktuálních statistik indexu GOFI, jenž mapuje vývoj nabídkových úrokových sazeb, vyplývá, že pokles úrokových sazeb pokračoval i v květnu. Hypotéky se 100% LTV nyní banky poprvé od roku 2007 v průměru nabízejí za méně než 5 procent.
Rok 2011 byl rokem návratu České spořitelny do hypoteční špičky a rokem, kdy TOP 5 (HB, KB, ČS, RB, UCB) potvrdila své dominantní postavení na trhu. Jaké trendy pozorujeme na trhu hypoték v letošním roce a jak se daří novým bankám?
Hypoteční banky v průběhu dubna poskytly hypotéky v objemu přes 9 miliard korun, tedy o necelých 700 milionů méně než ve stejném období loňského roku. K poklesu objemu nově sjednaných úvěrů došlo i v případě stavebního spoření. V součtu od začátku roku však trh financování stále ještě roste o více než 10 procent.
Velké množství hypoték, kterým končí fixace úrokové sazby, banky specializující se na přebírání klientů konkurenčních bank a nízké úrokové sazby hypoték v porovnání s úvěry ze stavebního spoření, to všechno jsou faktory, které se významnou měrou podílejí na rostoucím trendu refinancování. Některé banky proto začínají hledat cesty, jak odlivu klientů zabránit.
Úrokové sazby hypoték v důsledku jarního soupeření bank klesly o dalších několik setin procentního bodu a prolomily dosavadní historická minima. Výsledkem klesajících úrokových sazeb je zlepšující se dostupnost bydlení a rekordní objemy poskytovaných hypoték, z nichž ovšem stále významnější část tvoří hypotéky sloužící k refinancování předchozích závazků.
Hypoteční banky v průběhu března poskytly více než 6 tisíc hypoték v celkovém objemu 10,32 miliard korun. V součtu za celý první kvartál objem sjednaných hypoték dosáhl 28,4 miliardy korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Celkem banky a stavební spořitelny od začátku roku poskytly úvěry na bydlení v hodnotě 37,6 miliardy korun.
V dubnu 2010 představila UniCredit bank svou "převratnou hypotéku" a odstartovala nový trend na trhu hypoték. Hypotéku s variabilní sazbou během dvou let zařadilo do své nabídky dalších 5 bank a tržní podíl plovoucích hypoték vzrostl o více než 5 procent. Rozdíl mezi fixními a variabilními sazbami se však v posledních měsících dramaticky zmenšuje. Jak jsou na tom klienti, kteří se před dvěma lety rozhodovali, jestli dát přednost fixní, nebo plovoucí sazbě?
I přes nárůst cen nemovitostí však zůstává míra dostupnosti bydlení na jedné z nejlepších úrovní za posledních několik let.
Výsledkem cenového souboje bank o nové klienty jsou úrokové sazby setrvávající na úrovni historických minim a nebývale vysoké objemy poskytnutých hypoték.
Banky v úvodních měsících letošního roku překonávají rekordy - nikdy v historii neposkytly v tomto období tak velký objem úvěrů. Od začátku roku banky uzavřely hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 procent více než ve stejném období loňského roku.
Příznivou roli v dostupnosti bydlení v České republice sehrávají jak ceny nemovitostí, tak dostupnost hypoték, jejichž úrokové sazby se v současnosti pohybují na úrovni historického minima, a jsou dokonce nižší, než v dosud rekordním roce 2005.
Úrokové sazby poskytnutých hypoték začaly v lednu a únoru nepatrně růst. Hodnota souhrnného Hypoindexu v souladu s našimi očekáváními v průběhu ledna vzrostla o 3 bazické body na 3,59 %. Stejně tak došlo k mírnému nárůstu indexu nabídkových cen u hypoték do 85% hodnoty nemovitosti (GOFI 85). Nyní však přichází období, kdy banky každoročně přicházejí s akčními nabídkami snížených úrokových sazeb a poplatků, a ty trend vývoje sazeb opět pozvolna otáčejí.
V součtu trh financování bydlení v lednu rostl nad očekávání dobrým tempem o téměř 60 %.
Hypotéky v současnosti na českém trhu nabízí 15 bank, nicméně bezmála 90 % trhu dlouhodobě ovládá pětice bank v čele s Hypoteční bankou, Komerční bankou a Českou spořitelnou, které doplňuje Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Tyto banky v loňském roce poskytly hypotéky za 108,7 miliard korun a jejich tržní podíl povyrostl na 87,5 %, přičemž jednoznačně největší posun v objemu nově poskytnutých hypoték zaznamenala Česká spořitelna, která se po dvou letech opět napevno vrátila mezi tři největší poskytovatele hypoték. A především díky České spořitelně loni vzrostl společný tržní podíl HB, KB a ČS (TOP 3) na 72,5 %.
Makléřem se bohužel v dnešní době může stát kdokoliv bez ohledu na vzdělání. Dokonce ani nemusí být členem žádné společnosti. Na živnostenském úřadu téměř na počkání dostanete IČO a zaregistrujete si volnou živnost „Zprostředkování služeb a obchodu”. A hurá! Je z vás makléř. Skoro až děsivé. Uvádíme deset vykřičníků, které na nepoctivce ukazují!!!!!!!!!!