37 914 aktuálních nabídek
od 869 realitních kanceláří a soukromníků

Články, rady, tipy a návody - Články

 • Logo Pozor na vlastnictví přístupových cest k nemovitostem Pozor na vlastnictví přístupových cest k nemovitostem

  Představte si, že se vydáte na svou chatu jako obvykle. Po vašem příjezdu vás však čeká nepříjemné překvapení. Soused, jemuž patří příjezdová cesta, si na ni dal závoru a zamkl ji pevným zámkem. Zprava to objet nelze, je tam příkop, zleva je plot a škodolibý soused tam stojí a vyhrožuje vám, že pokud vstoupíte na jeho pozemek, tak na vás pošle svého psa a nebo zavolá policii. Co teď? Jiná cesta k chatě zkrátka nevede. Pokud je cesta opravdu souseda, jedná soused v souladu s právem? Nebo jste v právu vy a soused jedná protiprávně? A je možné bránit se? A jak?

 • Logo Jak na to, abyste na své chatě mohli trvale bydlet? Jak na to, abyste na své chatě mohli trvale bydlet?

  Obzvláště starší lidé to dělávají, byt třeba nechají mladým, chatu si zvelebí, zateplí atd..., ale chtěli by zde mít trvalé bydliště. Alternativních způsobů bydlení dnes existuje mnoho. Koupit si dům ve městě je přitom o mnoho dražší, než koupit chatu za městem. Proto přibylo lidí, kteří se z finančních důvodů rozhodli hledat cestu, jak nebydlet v bytě a zároveň se vejít do rozpočtu, který si na pořízení bydlení na vlastním pozemku stanovili. A jedním z ideálních rešení se ukázaly být rekreační chaty, případně staré chalupy.

 • Logo Jak udělat z nebytových prostor bytové? Jak udělat z nebytových prostor bytové?

  Především v centrech větších měst v poslední době přibývá snahy o přeměnu nebytových prostor na bytové. Mohou jimi být například půdní prostory, prostory původních kočárkáren, sušáren a jiné, které byly v minulosti využívány jako prostory společné. Dalšími příklady mohou být prostory využívané ke komerčním účelům, jakými jsou například kanceláře. Jak udělat z nebytových prostor byty?

 • Logo Kolik stojí předčasné splacení hypotéky? Kolik stojí předčasné splacení hypotéky?

  Vstup Air bank na hypoteční trh, rekordně nízké úrokové sazby hypoték a blížící se implementace evropské hypoteční směrnice - to jsou 3 věci, které neustále víří téma poplatků za předčasné splacení hypotéky. Jak se k tomuto poplatku staví jednotlivé banky a jaké změny lze očekávat v budoucnu? 

 • Logo Jak se vypořádat s neplatícími nájemníky? Jak se vypořádat s neplatícími nájemníky?

  Chystáte se pronajmout byt? Asi tušíte, že kromě peněz, které se vám touto cestou podaří získat, to může mít i mnoho úskalí. Pokud narazíte na slušného platícího nájemníka, dá se hovořit o velkém štěstí. Ale co když vás štěstí mine? Pak se připravte na nejhorší!

 • Logo Je stále třeba znalecký posudek? Je stále třeba znalecký posudek?

  Podle NOZ (Nového občanského zákoníku) již není potřebné vyhotovení znaleckého posudku. Díky tomu sice můžete ušetřit za jeho vyhotovení pár tisíc, nicméně je tu několik důvodů, proč si jej přeci jen nechat vypracovat. Jaké jsou tyto důvody? A jak na něj?

 • Logo Jak se odpočítávají úroky Jak se odpočítávají úroky

  Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně. Záměr ministerstva financí snížit limit na 80 000 Kč nevyšel. Stále je možné odečíst až 300 000 Kč. Úspora za celý rok může dosáhnout až 45 000 Kč. Jak na to?

 • Logo Družstevní byt či byt v osobním vlastnictví? Družstevní byt či byt v osobním vlastnictví?

  Kupujete nebo prodáváte byt? Jaký vliv má druh vlastnictví na cenu bytu? A jak lze z bytu družstevního udělat byt v osobním vlastnictví?

 • Logo Jak vznikají byty? Jak vznikají byty?

  Jistě vás bude zajímat, jak vlastně z jednoho celého domu vznikly jednotlivé bytové jednotky. Či jak na to, pokud chcete udělat ze dvou bytových jednotek jednu, či naopak jednu bytovou jednotku rozdělit na dvě? A co dělat, pokud bydlíte v domě se spoluvlastnickými podíly a již nechcete být spoluvlastníkem?

 • Logo Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů

  Průměrná cena bytů v únoru vzrostla na 1,84 milionu korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní ceny o 110 000 Kč výše. Úroveň dostupnosti bydlení navzdory rostoucím cenám bytů zůstává na excelentní úrovni. Pozitivně působí pokles úrokových sazeb hypoték a rostoucí příjem domácností.

 • Logo Je životní pojistka k hypotéce nutná? Je životní pojistka k hypotéce nutná?

  Hypotéka je závazek zpravidla na 20 až 30 let. Banky obecně nepodmiňují sjednání hypotečního úvěru uzavřením životního pojištění. Nicméně stále více klientů si uvědomuje rizika spojená s dlouhodobým zatížením rodinného rozpočtu často vysokou splátkou hypotéky a zájem o pojištění roste.

 • Logo Jak se stanovuje cena nemovitosti pro dědické řízení? Jak se stanovuje cena nemovitosti pro dědické řízení?

  Daně se dotýkají snad všech okamžiků našich životů, včetně těch méně radostných - úmrtí někoho z rodiny či někoho blízkého z širšího okolí. Jak probíhá dědické řízení? Jaké zásadní změny přinesl Nový občanský zákoník? Je třeba podávat daňové přiznání?

 • Logo Češi a bydlení v roce 2015 Češi a bydlení v roce 2015

  Co chystají Češi v roce 2015 v oblasti bydlení? Chtějí se zaměřit na koupi nového bytu, domu, nebo raději budou rekonstruovat? A kolik do bydlení chtějí dát peněz? Na to se zaměřil průzkum veřejného mínění agentury Stem Mark, realizovaný exkluzivně pro společnost FINEP.

 • Logo Jaký je rozdíl mezi stavebním povolením a ohlášením stavby? Jaký je rozdíl mezi stavebním povolením a ohlášením stavby?

  Podle Stavebního zákona č. 350/2012 Sb., platného od 1. ledna 2013, došlo k mnoha změnám. Snad tou nejvýznamnější změnou je oproti dřívějšku možnost postavit více druhů staveb bez stavebního povolení či ohlášení stavby. V některých případech tedy místo stavebního povolení postačí stavební ohlášení, nebo ani to není nutností. Kdy budete potřebovat stavební povolení a kdy stačí pouze stavební ohlášení? A kdy nebude třeba ani jeden z těchto dokumentů - respektive úředních procesů?

 • Logo Český developer staví byty v Mongolsku Český developer staví byty v Mongolsku

  Kolaudací a předáním bytů do užívání skončila pro FINEP v Mongolsku první etapa výstavby bytů ve městě Erdenet. FINEP zde postupně postaví celkem 2 000 nových moderních bytů. První etapu výstavby tvoří 2 bytové domy s celkem 126 byty. Celková rozloha všech etap projektu je 44 hektarů, celková výše investice cca 2 miliardy korun.

 • Logo Novinka na trhu hypoték Novinka na trhu hypoték

  Air Bank začala v pilotním provozu poskytovat hypotéky. Banka má ambici změnit vnímání hypoték na českém trhu a její nabídka je podle prvních informací v mnoha ohledech jedinečná. Na co se mohou klienti těšit a co nového banka na český hypoteční trh přináší? Vybrali jsme 4 důvody, proč věnovat nabídce Air Bank pozornost. 

 • Logo Chcete koupit nemovitost v insolvenci? Chcete koupit nemovitost v insolvenci?

  Koupě nemovitosti v insolvenci se od běžné koupě nemovitosti liší především v tom, že nemovitost kupujete od "nevlastníka." Jinými slovy řečeno, po celou dobu procesu prodeje budete jednat s jinou osobou, než kterou je současný vlastník. Zrovna tak smlouvy, které budete podepisovat, nebudou doplněny podpisem vlastníka, nýbrž podpisem insolvenčního správce.

 • Logo Jsou dražby nemovitostí výhodné a bezpečné? Jsou dražby nemovitostí výhodné a bezpečné?

  Jsou nemovitosti prodávané v dražbách stále finančně zajímavé? Nebo už je toto tvrzení historií? A je nákup nemovitosti v dražbě spíše rizikovou či výhodnou záležitostí?

 • Logo Hypotéky v ČR letos slaví 20 let Hypotéky v ČR letos slaví 20 let

  Letos v září to bude 20 let od okamžiku, kdy Českomoravská hypoteční banka jako první na českém trhu získala licenci pro poskytování hypoték. Nyní své služby v oblasti financování bydlení prostřednictvím hypoték nabízí 15 bank, které za necelých 20 let v součtu poskytly hypotéky za 1,3 bilionu korun. 

 • Logo Jak sloučit pozemky a budovy Jak sloučit pozemky a budovy

  S příchodem Nového občanského zákoníků, který vstoupil v platnost 1.1. 2014 došlo k mnoha změnám týkajícím se pozemků a staveb. Především fakt, že v České republice je přes 350.000 staveb stojících na cizím pozemku, zapříčinil, že 1.1.2014 vstoupily v platnost nová opatření ohledně sjednocení pozemku a budov na něm stojících. Nyní trend směřuje k tomu, aby se budova a pozemek stali opět jednou nemovitostí. Tedy aby neměl pozemek jednoho vlastníka a budova na něm stojící jiného. Tato tendence však není žádnou novinkou. Do roku 1964 (kdy vstoupil v platnost Občanský zákoník z roku 1964) trvala stejná snaha jako dnes, tedy aby budovy a pozemky byly jedním celkem. A stejně tak i většina ostatních evropských států je nakloněna k jednotnosti staveb a pozemků. 

TOPlist