51 608 aktuálních nabídek
od 894 realitních kanceláří a soukromníků

Články, rady, tipy a návody - Články

 • Logo Je stále třeba znalecký posudek? Je stále třeba znalecký posudek?

  Podle NOZ (Nového občanského zákoníku) již není potřebné vyhotovení znaleckého posudku. Díky tomu sice můžete ušetřit za jeho vyhotovení pár tisíc, nicméně je tu několik důvodů, proč si jej přeci jen nechat vypracovat. Jaké jsou tyto důvody? A jak na něj?

 • Logo Jak se odpočítávají úroky Jak se odpočítávají úroky

  Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně. Záměr ministerstva financí snížit limit na 80 000 Kč nevyšel. Stále je možné odečíst až 300 000 Kč. Úspora za celý rok může dosáhnout až 45 000 Kč. Jak na to?

 • Logo Družstevní byt či byt v osobním vlastnictví? Družstevní byt či byt v osobním vlastnictví?

  Kupujete nebo prodáváte byt? Jaký vliv má druh vlastnictví na cenu bytu? A jak lze z bytu družstevního udělat byt v osobním vlastnictví?

 • Logo Jak vznikají byty? Jak vznikají byty?

  Jistě vás bude zajímat, jak vlastně z jednoho celého domu vznikly jednotlivé bytové jednotky. Či jak na to, pokud chcete udělat ze dvou bytových jednotek jednu, či naopak jednu bytovou jednotku rozdělit na dvě? A co dělat, pokud bydlíte v domě se spoluvlastnickými podíly a již nechcete být spoluvlastníkem?

 • Logo Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů Levné hypotéky jako protiváha rostoucím cenám bytů

  Průměrná cena bytů v únoru vzrostla na 1,84 milionu korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní ceny o 110 000 Kč výše. Úroveň dostupnosti bydlení navzdory rostoucím cenám bytů zůstává na excelentní úrovni. Pozitivně působí pokles úrokových sazeb hypoték a rostoucí příjem domácností.

 • Logo Je životní pojistka k hypotéce nutná? Je životní pojistka k hypotéce nutná?

  Hypotéka je závazek zpravidla na 20 až 30 let. Banky obecně nepodmiňují sjednání hypotečního úvěru uzavřením životního pojištění. Nicméně stále více klientů si uvědomuje rizika spojená s dlouhodobým zatížením rodinného rozpočtu často vysokou splátkou hypotéky a zájem o pojištění roste.

 • Logo Jak se stanovuje cena nemovitosti pro dědické řízení? Jak se stanovuje cena nemovitosti pro dědické řízení?

  Daně se dotýkají snad všech okamžiků našich životů, včetně těch méně radostných - úmrtí někoho z rodiny či někoho blízkého z širšího okolí. Jak probíhá dědické řízení? Jaké zásadní změny přinesl Nový občanský zákoník? Je třeba podávat daňové přiznání?

 • Logo Češi a bydlení v roce 2015 Češi a bydlení v roce 2015

  Co chystají Češi v roce 2015 v oblasti bydlení? Chtějí se zaměřit na koupi nového bytu, domu, nebo raději budou rekonstruovat? A kolik do bydlení chtějí dát peněz? Na to se zaměřil průzkum veřejného mínění agentury Stem Mark, realizovaný exkluzivně pro společnost FINEP.

 • Logo Jaký je rozdíl mezi stavebním povolením a ohlášením stavby? Jaký je rozdíl mezi stavebním povolením a ohlášením stavby?

  Podle Stavebního zákona č. 350/2012 Sb., platného od 1. ledna 2013, došlo k mnoha změnám. Snad tou nejvýznamnější změnou je oproti dřívějšku možnost postavit více druhů staveb bez stavebního povolení či ohlášení stavby. V některých případech tedy místo stavebního povolení postačí stavební ohlášení, nebo ani to není nutností. Kdy budete potřebovat stavební povolení a kdy stačí pouze stavební ohlášení? A kdy nebude třeba ani jeden z těchto dokumentů - respektive úředních procesů?

 • Logo Český developer staví byty v Mongolsku Český developer staví byty v Mongolsku

  Kolaudací a předáním bytů do užívání skončila pro FINEP v Mongolsku první etapa výstavby bytů ve městě Erdenet. FINEP zde postupně postaví celkem 2 000 nových moderních bytů. První etapu výstavby tvoří 2 bytové domy s celkem 126 byty. Celková rozloha všech etap projektu je 44 hektarů, celková výše investice cca 2 miliardy korun.

 • Logo Novinka na trhu hypoték Novinka na trhu hypoték

  Air Bank začala v pilotním provozu poskytovat hypotéky. Banka má ambici změnit vnímání hypoték na českém trhu a její nabídka je podle prvních informací v mnoha ohledech jedinečná. Na co se mohou klienti těšit a co nového banka na český hypoteční trh přináší? Vybrali jsme 4 důvody, proč věnovat nabídce Air Bank pozornost. 

 • Logo Chcete koupit nemovitost v insolvenci? Chcete koupit nemovitost v insolvenci?

  Koupě nemovitosti v insolvenci se od běžné koupě nemovitosti liší především v tom, že nemovitost kupujete od "nevlastníka." Jinými slovy řečeno, po celou dobu procesu prodeje budete jednat s jinou osobou, než kterou je současný vlastník. Zrovna tak smlouvy, které budete podepisovat, nebudou doplněny podpisem vlastníka, nýbrž podpisem insolvenčního správce.

 • Logo Jsou dražby nemovitostí výhodné a bezpečné? Jsou dražby nemovitostí výhodné a bezpečné?

  Jsou nemovitosti prodávané v dražbách stále finančně zajímavé? Nebo už je toto tvrzení historií? A je nákup nemovitosti v dražbě spíše rizikovou či výhodnou záležitostí?

 • Logo Hypotéky v ČR letos slaví 20 let Hypotéky v ČR letos slaví 20 let

  Letos v září to bude 20 let od okamžiku, kdy Českomoravská hypoteční banka jako první na českém trhu získala licenci pro poskytování hypoték. Nyní své služby v oblasti financování bydlení prostřednictvím hypoték nabízí 15 bank, které za necelých 20 let v součtu poskytly hypotéky za 1,3 bilionu korun. 

 • Logo Jak sloučit pozemky a budovy Jak sloučit pozemky a budovy

  S příchodem Nového občanského zákoníků, který vstoupil v platnost 1.1. 2014 došlo k mnoha změnám týkajícím se pozemků a staveb. Především fakt, že v České republice je přes 350.000 staveb stojících na cizím pozemku, zapříčinil, že 1.1.2014 vstoupily v platnost nová opatření ohledně sjednocení pozemku a budov na něm stojících. Nyní trend směřuje k tomu, aby se budova a pozemek stali opět jednou nemovitostí. Tedy aby neměl pozemek jednoho vlastníka a budova na něm stojící jiného. Tato tendence však není žádnou novinkou. Do roku 1964 (kdy vstoupil v platnost Občanský zákoník z roku 1964) trvala stejná snaha jako dnes, tedy aby budovy a pozemky byly jedním celkem. A stejně tak i většina ostatních evropských států je nakloněna k jednotnosti staveb a pozemků. 

 • Logo Pokles zájmu o úvěry ze stavebního spoření nezastavil ani rok 2014 Pokles zájmu o úvěry ze stavebního spoření nezastavil ani rok 2014

  Stavební spořitelny v loňském roce sjednaly úvěry za 40,2 mld. Kč. Propad zájmu o úvěry zaznamenaly všechny spořitelny až na Modrou pyramidu. Spořitelny se musejí dočasně smířit s konkurencí rekordně levných hypoték, nestavět před klienty zbytečné překážky a maximálně využívat příležitostí na trhu. 

 • Logo Energetickou náročnost budovy je nutné uvádět již v inzerci Energetickou náročnost budovy je nutné uvádět již v inzerci

  Od roku 2013 existuje podle novely zákona o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb.) povinnost při prodeji či pronájmu určitého typu budov předkládat PENB. Ten by měl sloužit jako ochrana spotřebitele, tedy kupujícího, příp.nájemce. A měl by mu prozradit, jak energeticky náročná daná budova je. Energetická třída (hodnotí se A,B,C,D...až G, které je nejhorší) by měla být uvedena již v inzerci nemovitosti. Pokud zde uvedena není, nebo PENB není k dispozici, má se za to, že budova má nejhorší energetickou třídu G, a toto by také v inzerci mělo být uvedeno.

 • Logo RE/MAX vstupuje do asociace realitních kanceláří RE/MAX vstupuje do asociace realitních kanceláří

  Realitní síť RE/MAX se v lednu 2015 stala členem Asociace realitních kanceláří České republiky. Společným cílem je zvýšení profesionality prestiže realitních makléřů i spolupráce na přípravě nové legislativy, která bude realitní podnikání upravovat. 

 • Logo Co je právo stavby? Co je právo stavby?

  Nový občanský zákoník přišel s celou řadou novinek, včetně zavedení práva stavby (§1240 a násl.).Tato změna vznikla z důvodu snahy o sjednocování vlastnických práv pozemků a staveb. Tedy pozemek a stavba by od 1.1.2014 neměly mít rozdílné vlastníky a veškeré změny v NOZ (Nový občanský zákoník), by měly směřovat k sjednocování těchto dvou nemovitostí. A proto, pokud se vlastník pozemku dlouhodobě nechystá stavět na svém pozemku, může pozemek přenechat jiné osobě, aniž by jej musel prodat.

 • Logo Je lepší koupit si byt před nebo po rekonstrukci? Je lepší koupit si byt před nebo po rekonstrukci?

  Je lepší koupit si byt před nebo po rekonstrukci? Otázka, na níž neexistuje jednoznačná odpověď. Každý má jiné finanční a časové možnosti, jiné preference, někdo je kreativní a chce si svůj byt "ušít" na míru. Jiný zase přenechá tvůrčí práci někomu jinému. Následuje několik tipů, jak se rozhodnout, co je nejlepší právě pro vás...

TOPlist